عیب یابی دستگاه تصفیه آب خانگی

عیب یابی دستگاه تصفیه آب یا رفع ایرادات احتمالی که در دستگاه تصفیه آب خانگی رخ خواهد داد، مطلبی است که در این مقاله بررسی می کنیم.

گاهی اوقات دستگاه تصفیه آب روشن نمی شود.

در ابتدا باید مطمئن شویم که دستگاه تصفیه آب روشن نیست. گاهی اوقات دستگاه روشن هست اما چون بسیار کم صداست ما گمان می کنیم روشن نیست. بهتر است دستی به پمپ آن بزنید و مطمئن شوید لرزش و حرکت ندارد. سپس شیر برداشت را باز کنید و مطمئن شوید آبی از آن خارج نمی شود . اگر متوجه شدید که پمپ لرزش دارد و در واقع دستگاه تصفیه آب کار می کند اما هیچ آبی تولید نمی کند پس ایراد دستگاه از جای دیگری است.

گاهی دستگاه تصفیه آب روشن می شود و همه عملکرد آن نیز طبیعی هست ولی هیچ آبی تولید نمی کند در این حالت چه باید کرد ؟

زمانیکه اطمینان حاصل شد که دستگاه تصفیه آب، هیچ آبی را تولید نمی کند باید شیر مخزن را ببندیم، شیر برداشت آب که روی سینگ هست رو باز کنیم، موتور را روشن کنیم (زمانیکه موتور را روشن کردیم به آن دست بزنیم و مطمئن شویم که موتور کار می کند)، میزان آبی که از شیر خارج می شود را نیز در نظر بگیرم.

عیب یابی دستگاه تصفیه اب

اگر از شیر آب، یک باریکه آب نیز خارج می شود

این یعنی عملکرد دستگاه درست است، دستگاه باید ظرف 1 لیتری آب را در کمتر از 6 دقیقه پر کند اگر اینطور نبود بنابراین ممکن است که یا شیر مخزن بسته است و یا شیر مخزن خراب شده و یا مخزن خراب شده باشد.
معمولا به غیر از موضوع تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب که باید در زمان‌های مشخص شده انجام شود، گاهی ممکن است مشکلاتی برای دستگاه تصفیه آب نیز ایجاد شود.

در ادامه عیب یابی دستگاه تصفیه آب خانگی را با توضیحاتی هر چند مختصر بیان می کنیم:

دستگاه روشن نمی‌شود و کار نمی‌کند

احتمال زیاد برق آن قطع باشد و یا سوئیچ کنترل فشار پایین و یا سوئیچ کنترل فشار بالا خراب است. برای اطمینان بیشتر باید ضمن بررسی برق دستگاه عواملی همچون ترانس تبدیل برق، برق پمپ دستگاه، فشار ورودی دستگاه و سوئیچ‌های کنترل فشار بالا و پایین نیز بررسی شود.

دستگاه روشن می‌شود ولی اتصالی دارد

در این مواقع احتمال قوی‌ نوسان در فشار آب می باشد و یا خرابی قطعات وابسته به کنترل آب است. برای عیب‌یابی این مشکل باید به ترتیب قطعات دستگاه از جمله سوئیچ کنترل فشار پایین، سوئیچ کنترل فشار بالا، فشار ورودی آب به دستگاه، زانویی‌های سوپاپ‌دار هوزینگ‌ها، شیر برقی، شیر یک طرفه و شیر چهار طرفه بررسی شود.

دستگاه تصفیه آب بدون وقفه کار می‌کند

زمانیکه منبع ذخیره آب پر شد دستگاه باید متوقف شود و اگر این اتفاق نیفتد عواملی که در فشار آب دخیل هستند باید کنترل شوند. دو عاملی که ممکن است باعث این اتفاق باشد یکی سوئیچ کنترل فشار بالا و یکی خود پمپ می باشد.

کم شدن کیفیت آب تصفیه شده توسط دستگاه

مهمترین علت این مسئله، گرفتگی فیلترهای دستگاه تصفیه آب می باشد که اغلب هم مربوط به پیش فیلتر است، البته عوامل دیگری هم مانند کم شدن فشار آب ورودی دستگاه، گرفتگی منافذ عبور آب و یا ضعیف شدن پمپ هم می‌تواند باعث این مشکلات باشد. برخی مواقع هم هوزینگ دچار هوا گرفتکی می شود و باید اقدام به هواگیری دستگاه تصفیه آب شود.

آب تصفیه شده مزه خوبی ندارد

علت این مشکل مربوط به فیلترهای کربن فعال یا پست کربن می باشد یا اینکه فیلتر ممبران خراب شده است.

دستگاه تصفیه آب صدای زیادی دارد

در این مواقع باید ابتدا پمپ را بررسی کنیم. گاهی می‌توان عیب را در فشار ورودی دستگاه و یا خرابی شیر چهارطرفه دانست.

هوزینگ‌ها نشتی دارند

اگر هوزینگ به خوبی در جای خود بسته شود نباید نشتی داشته باشد. اگر این هوزینگ‌ها خوب سفت نشده باشند و یا ترک و شکستگی داشته باشند، این مشکل دیده می‌شود. گاهی هم اورینگ آب‌بندی هوزینگ خراب است و باید تعویض شود.

آب تصفیه شده وارد مخزن شده ولی آب از شیر خارج نمی‌شود

به احتمال زیاد این مشکل مربوط به مخزن می باشد که تحت فشار تنظیم نیست و یا اینکه سوراخ شده است. البته گاهی هم مربوط به گرفتگی شیر دستگاه یا مخزن می باشد یا اینکه یکی از فیلترهای دستگاه دچار گرفتگی شده است.

اگر به دنبال انتخاب بهترین فروشگاه تصفیه آب مشهد هستید، اگر در انتخاب فروشگاه تصفیه آب دچار سردرگمی هستید، ما بهترین ها را برای شما ارائه می دهیم. جهت انتخاب دستگاه تصفیه آب خانگی مناسب و یا رفع ایرادات احتمالی دستگاه های تصفیه آب با تصفیه آب جرعه تماس بگیرید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

برای مشاوره تماس بگیرید